JUPINI
PolishEnglishSpanishGermanFrenchItalian
PolishEnglishSpanishGermanFrenchItalian

27 kwietnia 2021

Dodaliśmy nową formę wysyłki - Paczkomaty INPOST

Dodaliśmy nową formę wysyłki - Paczkomaty INPOST - od dziś będą mogli Państwo zamawiać towary do wszystkich paczkomatów w całej Polsce.

Jeśli odbierasz paczkę z Paczkomatu i jest ona uszkodzona, należy wybrać odpowiednią opcję na ekranie, a następnie umieścić paczkę w skrytce i w ciągu 14 dni wypełnić formularz reklamacji, który otrzymasz e-mailem od operatora. Niewypełnienie formularza skutkuje odesłaniem paczki do nas bez rozpatrzenia reklamacji.

Jeśli z kolei zauważysz, że sam produkt, który otrzymałeś, wydaje się wadliwy, prześlij nam taką informację na nasz mail lub skorzystaj z w zakładki „Zwroty i reklamacje”. Na pewno znajdziemy rozwiązanie tego problemu. Dołączenie zdjęć z pewnością ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie reklamacji.

Nie odebrałem paczki z paczkomatu. Co teraz?
Sprawdź status swojej paczki w InPost; zazwyczaj nieodebrane paczki czekają jeszcze na klienta w wybranym magazynie Inpost. Informację o dokładnym adresie otrzymasz mailowo lub SMSem.
Jeśli paczka wraca już do nas, skontaktuj się z nami.
Możemy wysłać paczkę jeszcze raz. W takiej sytuacji wystawimy fakturę proforma na koszt ponownej wysyłki, a po jej opłaceniu nadamy paczkę. W takiej sytuacji możesz też zmienić formę dostawy, np. na kuriera.

Pamiętaj - Kiedy odbierasz przesyłkę, potwierdzasz jej odbiór – swoim podpisem lub przez system paczkomatu.
Jeśli robisz zakupy prywatne, od tego momentu jesteś właścicielem produktu i odpowiadasz za jego
uszkodzenie lub utratę.

TAGI: 
KATEGORIA: 
Kategorie

100% BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

GWARANCJA JAKOŚCI

Setki zadowolonych klientów

Zapisz się do newslettera
Aby być na bieżąco z promocjami i nowościami

Please wait...

Dziękujemy !

usercartdiamondclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram